Z importem nierozerwalnie związane są fundusze na inwestycje. Musisz więc być przygotowany na terminowe płatności do dostawców, za usługi transportowe, za należności celno-podatkowe.

 

EMEM Sp. z o.o. oferuje pomoc w przygotowaniu wyliczenia prognozowanych wydatków, łącznie z należnościami celno-podatkowymi przy odprawie celnej towaru, aby na czas zabezpieczyć wymagane fundusze.

 

 

Kursy walut

 

Niezbędnym w imporcie jest stałe monitorowanie kursów najważniejszych walut. Przydatne w tym celu mogą być notowania on-line w serwisach finansowych ze wszystkimi niezbędnymi informacjami lub aktualne kursy średnie walut publikowane przez NBP, na których opiera się wiele banków i firm przewozowych. Korzystamy z tabeli A kursów średnich walut obcych.

 

Co ważne, w przypadku procedury celnej przy imporcie towarów nie ma zastosowania średni kurs NBP. Do rozliczenia należy przyjąć kwoty wynikające z dokumentu celnego. Kursy celne ustalane są przez Ministerstwo Finansów raz w miesiącu, w przedostatnią środę miesiąca i obowiązują przez cały następny miesiąc. Jest to duże ułatwienie do wszelkich analiz, aczkolwiek trzeba pamiętać, kurs celny jest najczęściej rozbieżny z kursem płatności za fakturę do dostawcy oraz z aktualnym notowaniem NBP, co powoduje dodatnie lub ujemne różnice kursowe w rozliczeniach.

Bieżące informacje na temat kursów dla wartości celnej towarów znależć można bezpośrednio na portalu Ministerstwa Finansów.

 

 

Wartość celna

 

Import ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest cło - opłata nakładana przez państwo na towary przekraczające jej granicę celną. Jego następstwem jest wzrost ceny i obciążenie nabywcy dodatkowymi kosztami.

W krajach Unii Europejskiej obowiązuje wspólna taryfa celna. Jest to taryfa, która ma swoje zastosowanie wtedy, gdy przywożone zostają produkty spoza krajów należących do Unii. Najlepszym źródłem informacji dla przedsiębiorcy jest TARIC, a więc Zintegrowana Taryfa Celna Unii Europejskiej.

 

W Polsce działa również system ISZTAR. Jest to System Zintegrowanej Taryfy Celnej – system polskiej służby celnej. Jest on kompatybilny z europejskim systemem TARIC.

 

W obu przypadkach trzeba wprowadzic prawidłowy kod taryfy celnej, lub wyszukać go w drzewie nomenklatury. Po wpisaniu kodu i kraju pochodzenia towaru uzyskujemy informacje, czy dany towar jest obłożony cłem i w jakiej wysokości.

 

Więcej informacji na temat procedur celnych dostępnych jest bezpośrednio na portalu Ministerstwa Finansów.

 

 

Podatek VAT

 

Import towarów jest jedną z czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W Polsce opodatkowaniu podlega tylko import, który jest dokonany w naszym kraju z powodu terytorialnego zasięgu przepisów o VAT. Mówią one o tym, że miejsce importu towarów to terytorium takiego państwa członkowskiego, na którego obszarze znajdują się towary w chwili ich wprowadzenia do Unii.  

Podatek powinien być zapłacony po zawiadomieniu przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Jednak istnieje możliwość wskazania innego terminu zapłaty podatku od importu towarów (odroczony VAT), w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną. Aby jednak skorzystać z odroczonego VAT-u, konieczne jest wypełnienie wielu formalności – przede wszystkim poinformować o swoim zamiarze Urząd Celny, a także potwierdzić w nim swoją wypłacalność.   

 

 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego biura rachunkowego dla swojego biznesu, z wiedzą, doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami - skontaktuj się z nami.   

Polecam rozwiązania, które sam stosuję:

********************************

Gdy potrzebuję praktycznej książki, szukam w księgarni ekonomicznej ONEPRESS

********************************

Hosting i domeny firmowe obsługuje dhosting.pl

********************************

Przesyłki kurierskie nadaję przez sprawdzony serwis furgonetka.pl

********************************


Biznes i Ekonomia 


Oferta dnia:


Obecnie w promocji:


Wybierz kurs video dla siebie



Furgonetka to największa paleta usług transportowych:
- aż 10 firm kurierskich do wyboru,
- przesyłki miejskie, krajowe i międzynarodowe