Głównym celem każdej firmy jest dbałość o zadowolenie klientów, co zapewnia zbyt na oferowane towary. Przyjął się więc pogląd, że dostawca jest zawsze zadowolony z każdego klienta, któremu uda mu się sprzedać towar. To jednak nie zawsze musi być prawdą. Najlepszych dostawców stać jest na to, aby wybierać sobie klientów, a nie prosić ich, aby coś kupili. Często to właśnie klienci proszą najlepszych dostawców, aby im coś sprzedali.

Na każdym etapie procesu zakup/sprzedaż musi więc panować równowaga - obie strony muszą czuć się wygrane. To buduje długofalowe zaufanie, które przekłada się na wielkość zakupów, jakość produkcji, terminowość dostaw, obsługę reklamacji.

 

Znalezienie optymalnego dostawcy to także jest proces, który może trwać - trzeba odbyć wiele spotkań, podróży, przetestować wiele próbek.

W zależności od branży, w której działa firma, dostawców można szukać lokalnie we własnym kraju, w bliskim zasięgu na terenie Europy lub daleko poza nią.

Zaletą zamawiania produktów u dostawców krajowych lub z terenu Europy jest znaczne skrócenie czasu oczekiwania na dostawę oraz możliwość zakupu mniejszej partii towaru niż w przypadku dostaw z Azjii. Łatwiej jest również odwiedzić potencjalnego dostawcę i na miejscu zorientować się w jego możliwościach. Krótki czas dostępności oraz mniejsza ilość zakupu często jednak oznaczają wyższą cenę.

Ceny producentów azjatyckich są zwykle kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent niższe, ale droga, którą muszą przebyć z fabryki do magazynu odbiorcy jest znacznie dłuższa i bardziej kosztowna.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc nawiązanie relacji i współpraca zarówno z producentami lokalnymi, jak i z Dalekiego Wschodu.

 

 

Targi branżowe:

 

Dostawców możesz szukać w różny sposób, ale najbardziej efektywnym sposobem są jednak targi danej branży zlokalizowane w rejonie, w którym jest wielu lokalnych producentów. Zwykle jest wiele imprez targowych w różnym czasie, a każdy wyjazd, szczególnie do krajów Dalekiego Wschodu, to spora inwestycja. Nie trzeba więc wyjeżdżać na każde targi, ale na pewno trzeba się do nich przygotować.

 

Największe zalety poszukiwania dostawców na targach:

 

  • dostęp do setek interesujących producentów w jednym miejscu

  • możliwość zobaczenia interesujących nas produktów bezpośrednio na stoisku

  • możliwość zaopatrzenia się w katalogi i próbki

  • możliwość odwiedzenia pobliskich fabryk

  • nawiązanie nowych relacji biznesowych

 

 

EMEM Sp. z o.o. oferuje pomoc w przygotowaniu oraz doradztwo w sprawach organizacji wyjazdów na spotkania biznesowe oraz imprezy targowe.

 

 

Wyszukiwarki internetowe:

 

Dostawców możesz szukać również bez konieczności wyjazdów - poprzez wyszukiwarki internetowe. Znajdziesz tam oferty nie tylko rzeczywistych producentów, ale także wielu pośredników, których najłatwiej rozpoznac po tym, że mają szeroką, lecz nie związaną tematycznie ofertę. Niewątpliwą zaletą korzystania z oferty pośrednika jest jego dobre rozeznanie wśród lokalnych producentów oraz często możliwość zamawiania mniejszych partii towaru.

Przykładowe platformy B2B, na których można wyszukać dostawców oraz porównac produkty:

 

 

Oznakowanie wproduktów:

 

Niezależnie od sposobu wyszukiwania dostawców, szczególną uwagę należy zwrócić na posiadane przez nich certyfikaty dla wytwarzanych wyrobów.

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, obowiązuje oznakowanie CE (Conformité Européenne) - jest ono deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. nowego podejścia.

Dyrektywy nowego podejścia dotyczą ponad dwudziestu grup produktów, między innymi urządzeń elektrycznych (w tym sprzętu elektronicznego i AGD), zabawek, środków ochrony indywidualnej, materiałów budowlanych, maszyn i wind. Jednak nie dla wszystkich wyrobów jest wymagane oznaczenie - tylko te wyroby, dla których istnieją zasadnicze wymagania określone w przepisach, powinny mieć znak CE.

Konsument, kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać w swoim kraju.

 

Jeśli importer decyduje się na wprowadzienie na rynek europejski wyrobów pod własną marką oraz własną nazwą handlową, wówczas zgodnie z przepisami, staje się producentem tych wyrobów. Nakłada to na niego określone prawem obowiązki, a w szczególności zobowiązuje do zapewnienia bezpieczeństwa każdego wyrobu wprowadzonego przez niego do obrotu. Więcej o obowiązkach przedsiębiorcy jako producenta.

 

 

EMEM Sp. z o.o. oferuje pomoc we wstępnej weryfikacji dokumentacji CE pod kątem wiarygodności oraz poprawności przedstawionego certyfikatu.

Polecam rozwiązania, które sam stosuję:

********************************

Gdy potrzebuję praktycznej książki, szukam w księgarni ekonomicznej ONEPRESS

********************************

Hosting i domeny firmowe obsługuje dhosting.pl

********************************

Przesyłki kurierskie nadaję przez sprawdzony serwis furgonetka.pl

********************************


Biznes i Ekonomia 


Oferta dnia:


Obecnie w promocji:


Wybierz kurs video dla siebieFurgonetka to największa paleta usług transportowych:
- aż 10 firm kurierskich do wyboru,
- przesyłki miejskie, krajowe i międzynarodowe